RAID 5 :

در دو مطلب آموزشی قبلی در خصوص نحوه راه اندازی RAID Level 0 و RAID Level 1 نیز صحبت کردیم اما بد نیست برای خاتمه بحث RAID ها در لینوکس در خصوص نحوه پیاده سازی RAID Level 5 در سیستم عامل لینوکس هم صحبت کنیم. RAID Level 5 که ما آن را به عنوان Striping With Parity هم می شناسیم RAID ای است که از مجموعه حداقل سه عدد هارد دیسک ایجاد می شود و ضمن اینکه سرعت بالایی برای خواندن و نوشتن به ما ارائه می دهد توانایی Redundancy و Fail Over شدن را نیز دارد. برای پیاده سازی این RAID در سیستم عامل های مختلف اعم از لینوکس و ویندوز ما به سه عدد هارد دیسک نیاز داریم که در اینجا ما سه عدد هارد دیسک ۲ گیگابایتی به سیستم عامل لینوکس CentOS خود اضافه کرده ایم. برای پیاده سازی RAID در سیستم عامل لینوکس ما از ابزاری به نام mdadm استفاده می کنیم که از قبل بایستی بر روی سیستم عامل شما نصب شده باشد. با توجه به اینکه ما در این سری آموزشی از سیستم عامل CentOS برای انجام سناریوها استفاده می کنیم پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه به ادامه مطلب بروید دو دستور زیر برای نصب شدن ابزار parted و ابزار mdadm را وارد کنید و سپس به ادامه ماجرا بروید

yum  install  mdadm

برای راه اندازی RAID 5 ما حداقل نیاز به۳ دیسک داریم.در این سناریو ما قبلا۳ دیسک مجازی به سیستم خود اضافه کرده ایم(بجز دیسک اصلی)

برای مشاهده وضعیت دیسک های خود از دستور زیر استفاده میکنیم :

fdisk   – l

همان گونه که مشاهده میکنید دیسک های اضافه شده را با نام های sdb  و sdc و sdd میشناسد که هر کدام ۲ گیگابایت فضا دارد.

برای این که بتوانیم از این دیسک ها در RAID خود استفاده کنیم اول باید ان ها را پارتیشن بندی کنیم.

مراحل پارتیشنبندی دیسک ها گام به گام توضیح داده شده است:

  1. دستور fdisk /dev/sdb را وارد کنید و Enter را بزنید
  2. در قسمت command حرف به معنی new partition را وارد کنید و Enter را بزنید
  3. در قسمت Select حرف به معنی primary partition را وارد کنید و Enter را بزنید
  4. در قسمت partition number عدد ۱ و سپس Enter را بزنید
  5. در قسمت First Sector کلید Enter را بزنید
  6. در قسمت Last Sector با توجه به اینکه ما می خواهیم همه دیسک مورد استفاده قرار بگیرد Enter بزنید
  7. اینبار در قسمت command حرف برای تعیین type یا نوع پارتیشن را وارد کنید
  8. در قسمت Hex Code حروف fd را وارد کنید ، fd به پارتیشن قابلیت RAID می دهد
  9. در قسمت command اینبار حرف برای write شدن اطلاعات را وارد و Enter کنیم

 

این مراحل را برای دیسک های  دیگر یعنی sdc  و sdd هم تکرار میکنیم.الان ما ۳ دیسک داریم که میتوانیم از انها در RAID استفاده کنیم.

با زدن دستور زیر میتوان خروجی کارها را مشاهده کرد :

fdisk  -l

همان طور که مشاهده میکنیم خروجی کارهای مراحل قبل ۳ پارتیشن با نام های sdb1  و sdc1  و sdd1 میباشد.حالا میتوان از این ۳ پارتیشن در RAID استفاده کرد.

در دستور زیر ما با استفاده از mdadm سه عدد هارد دیسک یا device را تبدیل به RAID Level 5 می کنیم که این سه هارد دیسک در انتها با فاصله مشخص شده اند ، در دستور پایین در نهایت هر سه پارتیشن ما به نامهای dev/sdb1/ و dev/sdc1/  وdev/sdd1/ تبدیل به یک پارتیشن RAID سطح ۵ به نام dev/md1/ خواهند شد :

mdadm  –create  /dev/md5  –level=5  –raid-devices=3   /dev/sdb1  /dev/sdc1  /dev/sdd1

با استفاده از دستور mdadm –detail /dev/md5 می توانید جزئیات RAID ایجاد شده را مشاهده کنید ، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید RAID Level 5 ما با استفاده از سه هارد دیسک ۲ گیگابایتی با ظرفیت ۶ گیگابایت ایجاد شده است اما هنوز بصورت کامل قادر به استفاده از آن نمی باشیم :

 

ما در حال حاضر یک دستگاه جدید به سیستم به نام dev/md5/ اضافه کرده ایم که دارای ۴ گیگابایت ظرفیت است و تشکیل شده از دو عدد هارد دیسک به نام های dev/sdc1/ و dev/sdb1/ و dev/sdd1/ است . اما این دیسک واقعی نیست و همه ما می دانیم که ازسه  عدد دیسک ایجاد شده است و به همین دلیل dev/md5/ را به عنوان Virtual Disk می شناسیم. حالا طبق معمول ما باید این Virtual Disk را فرمت و پارتیشن بندی کنیم و فایل سیستم  آن را بر حسب علاقه انتخاب کنیم ، طبق دستور زیر ما فایل سیستم ext3 را برای این پارتیشن مجازی انتخاب می کنیم :

 در نهایت کاری که باید طبق معمول برای استفاده از آن بکنیم این است که این Virtual Directory را به یک Directory بر روی سیستم Mount کنیم تا قابل استفاده باشد ، برای اینکار کافیست دستورات زیر را وارد کنید ، ما ابتدا یک دایرکتوری به نام itnovin ایجاد می کنیم و در نهایت dev/md1/ را به آن mount می کنیم:

mkdir  /itnovin

mount  /dev/md5   /itnovin

خوشحالیم از اینکه تا اینجای آموزش با ما بودید ، در این سری مطالب آموزشی ما نحوه راه اندازی انواع RAID های مهم نرم افزاری در سیستم عامل لینوکس را با هم یاد گرفتیم. در حال حاضر شما در این آموزش یک دایرکتوری به نام itnovin خواهید داشت که هر چیزی در ان قرار بگیرید در سه هارد دیسک با قابلیت ریکاوری و Redundancy قرار گرفته است. امیدوارم مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

Leave a Comment