تهیه نسخه پشتیبان یا به اصطلاح بک آپ جزء مهمترین کارهای دنیای it  به حساب می آید. امروزه با توجه به تغییر و تحولاتی که در حوزه های مختلف و روی ماشین های مختلف رخ میدهد برای اینکه شما با خیال راحت از پایداری سیستم ها و سرویس ها به سراغ جدید ترین نسخه ها بروید ناگزیر به استفاده از راهکار های مختلف بک آپ گیری می باشید. تهیه بک آپ اززیر ساخت مجازی نیز مانند دیگر حوزه ها راهکار های مختلف دارد که چند راهکار پیشنهادی در ذیل مطرح میشود .

۱-استفاده از برنامه های کاربردی

استفاده از برنامه هایی مانند veeam replication که با قابلیت های متنوع اجازه هرگونه بک آپ گیری را به ما میدهد .فققط باید توجه داشت که حتی این برنامه ها هم محدودیت هایی دارند که اگر در نظر گرفته نشوند ممکن است مشکل ساز شود به عنوان مثال زمانی که شما دیتا استوری بالاتر از ۲ ترابایت داشته باشید هرگونه بک آپ فیلد خواهد شد.

۲-استفاده از راهکار های شرکت vmware

با بالا آوردن برنامه هایی مانند VDP یا همان VDR سابق, شما این امکان را دارید که با راهکارهای طراحی شده شرکت سازنده زیر ساخت مجازیتان به تهیه نسخه پشتیبان بپردازید.سرعت بازگردانی دیتا یا restoreدر این برنامه فوق العاده بالا میباشد و شما میتوانید با اظافه کردن دیتا استور به اپلاینس نصب شده حجم فضای ذخیره سازیتان را افزایش دهید.

۳-روش های صرفا نامتعارف ایرانی

جدا از روش های مرسومی که در جهان وجود دارد راه های نامرسومی هم هست که بیشتر مهندسان داخلی از آن بهره میبرند. راه هایی مانند استفاده از اسنپ شات برای بک آپ یا دانلود فایل های مختلف از دیتا استور و آرشیو کردن آنها که خب به دلایل عمده هرکدام ازین روش ها نه تنها راهکار مناسبی نیست بلکه سرشار از هزاران عیب کوچک و بزرگ است که البته امیدواریم با گذشت زمان, دید حرفه ای تری نسبت به حتی تهیه نسخه پشتیبان داشته باشیم چراکه در مواقع اظطراری تنها راه نجات همین نسخه پشتیبان است. البته ناگفته نماند که هرکدام از روشهای نامبرده در جای خود راهکاری مناسب است و صرفا برای تهیه نسخه کلی مناسب نیستند.

جدا از روش هایی که نامبرده شد و در آینده حتما هر کدام به تفضیل بررسی خواهد شد شاید اولین قدم در تهیه نسخه پشتیبان این باشد که جواب سوالات زیر را پیدا کنیم تا با منطق بیشتری راه  حل را برگزینیم :

  • هذف از تهیه نسخه کامل پشتیبان چیست و چه ویژگی هایی را باید شامل شود؟
  • زمان بندی تهیه بک آپ به چه صورت است و چند وقت یکبار باید تهیه شود؟
  • با توجه به نیاز و محدودیت های موجود کدام روش بهترین راهکار است؟

بعد از پیدا کردن پاسخ این سوالات با اطمینان بیشتری میتوانید به تهیه نسخه پشتیبان بپردازید.با itnovinهمراه باشید تا با قسمت های بعد با آموزش های عملی در خدمتتان باشیم.

Leave a Comment