Elastix  یک سیستم تلفنی مبتنی بر Asterisk است و به عنوان محبوب ترین سیستم استریسکی Open Source شناخته می شود .

با نصب و راه اندازی الستیکس در واقع یک سیستم تلفنی تحت شبکه (VoIP) و مبتنی بر IP راه اندازی کرده اید که قابلیت های زیادی مانند تعریف مدیران و کاربران با دسترسی های مختلف ، منشی تلفنی چند لایه (IVR)همراه با تنظیمات زمانی برای پخش ، زمان بندی های مختلف برای دریافت و هدایت تماس ها ، ضبط و شنود مکالمات همراه با جزئیات ، محدود کردن تماس های داخلی و گروه های کاری ، صندوق صوتی برای کاربران ،ارسال فکس به ایمیل ،امکان استفاده از مکالمه تصویری ، راه اندازی اتاق کنفرانس ، صف انتظار ، برقراری ترانک بین الستیکس های مختلف ،امکان اتصال توسط موبایل و کامپیوتر (SoftPhone)و … را دارد و می تواند به نرم افزارهای داخلی شرکت مانند CRM نیز متصل شود .
الستیکس دارای یک رابط گرافیکی تحت وب می باشد و با استفاده از این رابط می توانید به راحتی سیستم تلفنی VoIP خود را مدیریت کنید .

این محصول به صورت نسخه Software Appliance  ارائه می شود که بدون نیاز به سیستم عامل می باشد. در واقع Elastix Software Appliance یک نسخه Customize  شده از لینوکس است که نرم افزار Elastix  بر روی آن نصب شده است. سیستم الستیکس Elastix بر پایه لایسنس GPLv2 تولید شده است و شما می توانید آن را رایگان استفاده کنید .

ما در این مقاله نصب و راه اندازی اولیه Elastix نسخه ۴ را خواهیم داشت و این نسخه توسط تیم itnovin  به صورت کامل راه اندازی و تست شده است بزرگترین تغییر نسخه ۴ تعویض سیستم عامل Centos 5 با Centos 7 است، سیستم عامل Centos 7 تغییرات بسیار زیادی نسبت به نسخه های قبلی خود دارد، این تغییر سیستم عامل به همراه خود مزایای بسیاری را برای الستیکس کاران به همراه دارد مزایایی همچون: پشتیبانی بیشتر از سخت افزار های جدید، سریع تر شدن سیستم عامل، امنیت بسیار بالا و طبیعتا امکان استفاده از برنامه های جدید برای بالا بردن بهره وری سیستم. طبیعتا این موارد به بازدهی بالای سیستم تلفنی ما خواهد انجامید .

برای نصب Elastix 4 مراحل زیر را انجام می دهیم .

با استفاده از یک cd/dvd  یا flash boot  شده سیستم را boot  می کنیم .

 

 

گزینه Install Elastix 4  را انتخاب و به صفحه بعد می رویم.

در این صفحه باید تنظیمات اصلی برای نصب را انجام دهیم مانند تاریخ ، زمان ، ادرس و ip .

 

برای تنظیم تاریخ و ساعت گزینه Date & Time  را انتخاب می کنیم .

در این بخش تنظیمات زمان را با انتخاب گزینه Asia و Tehran انجام می دهیم و بعد برای تایید و بازگشت به بخش قبل کلید Done را می زنیم .

 

 

برای تنظیم  زبان کیبورد ، گزینه keyboard را انتخاب و زبان را مشخص می کنیم .

برای تایید و بازگشت به بخش قبل کلید Done را می زنیم .

 

سپس در بخش Network تنظیمات کارت شبکه را انجام می دهیم .

می توانیم تنظیمات را بر روی DHCP قرار دهیم و یا به صورت دستی تنظیمات را انجام بدیم .

 

 

سپس به قسمت تنظیمات هارد دیسک می رویم و هارد مورد نظر را انتخاب می کنیم .

می توانیم  Automatically configure partitioning را انتخاب و پارتیشن بندی به صورت خودکار انجام شود .

 

در صورتی که بخواهیم هارد را دستی قسمت کنیم.گزینه  i will configure partitioning  انتخاب می کنیم .

 

 

تنظیمات مربوط به پارتیشن بندی دستی را انجام و گزینه done  را انتخاب می کنیم .

 

بعد از تنظیمات هارد دیسک و انتخاب گزینه done  به صفحه اصلی بر می گردیم و سپس  در اینجا  گزینه begin installation را میزنیم .

 

در این صفحه می توانیم  یک پسورد برای کاربر root در نظر می گیریم و همچنین یک کاربر جدید بسازیم .

 

 

با انتخاب گزینه ROOT PASSWORD ما یک پسورد برای کاربر root در نظر می گیریم .

 

 

همچنین با انتخاب گزینه USER CREATION می توانیم کاربر دیگری را هم قبل از نصب ایجاد کنیم البته این کار را بعد از پایان نصب هم می توان به راحتی انجام داد .

 

 

مراحل بالا که به اتمام رسید بعد از چند دقیقه سیستم Restart  می شود و  از ما می خواهد که پسورد MySQL و FreePBX انتخاب کنیم.

 

خب مراحل به اتمام رسید و می توانیم به آن لاگین کنیم همانطور که مشاهده می کنید یک محیط command line در اختیار ما قرار داده می شود که می توانیم از طریق آن تغییرات مورد نظر را بدهیم .

 

 

همچنین برای انجام تنظیمات ، یک محیط تحت وب در اختیار ما قرار داده می شود که به راحتی می توانیم از طریق این محیط تنظیمات خود را انجام دهیم .

با زدن IP ای که در مراحل نصب مشخص کردیم در یک مرورگر می توانیم وارد صفحه لاگین این محیط شویم.

 

 

بعد از لاگین صفحه ای به صورت زیر برای ما باز خواهد شد که ما برای انجام تظیمات از گزینه هایی که در اینجا برای ما قرار داده شده است می توانیم استفاده کنیم .

 

 

 

با ITNovin و تنظیم و پیکربندی  Elastix همراه ما باشید.

Leave a Comment