EIGRP یک روتینگ پروتکل داینامیک می باشد که در دسته بندی IGP ها قرار می گیرد و در حال حاضر انحصاری کمپانی سیسکو است که در سال ۲۰۱۳, Draft آن نوشته شده و قرار است بصورت یک پروتکل استاندارد IEEE در بیاید.

EIGRP عضوی از خانواده Distance Vector می باشد تا Link State که ویژگی خانواده DV اینگونه است که تمام شبکه هایی که از همسایگان خود یاد می گیرد ، در دیتابیس خود ذخیره و به همسایگانی که در AS خود دارد، یاد می دهد.

EIGRP یک پروتکل Blind یا کور می باشد و هیچ درکی نسبت به توپولوژی کل شبکه همانند OSPF ندارد.

EIGRP برای پیدا کردن بهترین مسیر ، شبکه هایی که از همسایگان خود یاد گرفته را به شرط صدق (FC (ّFeasible Condition در DB خود ذخیره می کند و با اعمال الگوریتم DUAL و با استفاده از Metric هر مسیر ،بهترین مسیر را انتخاب می کند.

نحوه محاسبه Metric به دو صورت زیر می باشد:

Classic

Wide

 

Classic Metric

نحوه محاسبه متریک به صورت Classic  به این گونه است که هر همسایه علاوه بر شبکه هایی که تبلیغ می کند یک سری از خصوصیات آن شبکه را نیزبه همسایگان خود ارسال می کند.

مانند :Min BW,Hop Count, Sum Delay و…

 در هنگام محاسبه, ترکیبی از این خصوصیات با توجه به اهمیت هر خصیصه در فرمول زیر استفاده می شود.

 

 

 

 

 

 

منظور از CM همان Classic Metric است

هر کدام از این خصوصیات دارای یک ضریب K-Value می باشند که ارزش هر خصیصه را با توجه به اهمیت توپولوژی  مشخص میکند ،که بعنوان مثال خصیصه Delay برای شبکه های مبتنی بر Voice اهمیت بیشتری نسبت به Bandwidth دارد. ( بسته های Voice حساس به Delay می باشد)

به صورت پیش فرض مقدار۱=  K1,K3 می باشد و باقی K-Value ها مقدار صفر دارند یعنی تاثیری در محاسبات متریک ندارند که البته با توجه به پاراگراف بالا قابل تغییر است.

MTU و Hop Count تاثیری در محاسبه Metric ندارند و به این معنی است که min MTU برای جلوگیری از Fragment یا خرد شدن بسته ها در طول مسیر می باشد و Hop Count برای جلوگیری از Loop Layer3 بسته ها استفاده می شود.

 

 

Wide Metric

امروزه به علت رشد تکنولوژی و بالا رفتن سرعت Link ها و Interface ها و پایین آمدن Delay  هر Interface ،مجبور به استفاده از Wide Metric می شویم.

یکی از ضعف های Classic Metric این است که Link های ۱ Gigabyte به بالا را برای خصیصه Bandwidth یک مقدار ثابت می بیند و توانایی محاسبه Metric دقیق برای لینک های ۱G به بالا را ندارد.

ضعف دیگر Classic Metric این است که با پایین آمدن Delay بر روی هر Interface محاسبه Metric خروجی دقیقی ندارد و ممکن است روتر تفاوتی بین مسیر های با ارزش نا برابر قائل نشود و مسیر بهتر را انتخاب نکند .

بنا به دلایل بالا نیاز به استفاده از Wide Metric حس می شود.

ios های ورژن ۱۵ به بالا توانایی استفاده از WM را دارند.

در WM اصطلاح Throughput جایگزین BW و به جای کلمه Delay از Latency استفاده می شود و هنگامی که از WM استفاده می کنیم یک K-Value به لیست K-Value های CM به نام K6  اضافه می شود.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای تنظیم EIGRP بصورت WM باید EIGRP را به شکل Name Base پیکربندی کرد.

در بحث امنیت EIGRP و Authenticate  شدن همسایه ها برای ایجاد Adjacency در WM در کنار استفاده از الگوریتم MD5 که داری ضعف های امنیتی می باشد سیسکو الگوریتم SHA را نیز قرار داده است.

محاسبات Metric در Wide به صورت ۶۴بیتی می باشد ,به همین علت خروجی فرمول Wide Metric در Routing Table قرار نمی گیرد برای جلوگیری از این مشکل مقدار RIB-Scale را تغییر می دهد.

 

 

One Thought to “Eigrp Wide Metric”

Leave a Comment